home
AktualnościProjektanciObiektyWyszukiwanie zaawansowaneO nasFAQKontakt
SARP Oddział Warszawa

Polecamy

W trakcie aktualizacji

Wydarzenia

W trakcie aktualizacji

Logowanie

Twój adres e-mail:

Hasło:

Newsletter

W trakcie budowy

Dołącz do nas na facebooku

Szlachetna Paczka

Wyszukaj w serwisie

O nas

Pamięć miasta. Architektura Warszawy i jej projektanci

Znajomość dziedzictwa architektury i urbanistyki swojego miasta, regionu, kraju kształtuje tożsamość narodową. Dlatego tak istotna jest znajomość jej bogactwa, ludzi którzy ją tworzyli i historii na przestrzeni wieków. Oddział Warszawski Stowarzyszenia Architektów Polskich (OW SARP) od kilku lat prowadzi prace nad tworzeniem internetowej interaktywnej, ogólnodostępnej, bazy obiektów architektury Warszawy i regionu. W trakcie naszych prac okazało się, że równie ważne jest  - o ile nie bardziej istotne -  zachowanie pamięci o architektach i upublicznienie danych zachowanych w archiwach Oddziału, danych, które nigdy nie były udostępniane jako całość i które znane są tylko specjalistom poszukującym informacji zwykle do celów naukowych.

Efektem naszej pracy jest  interaktywna tekstowo-graficzna baza wiedzy o architekturze Warszawy i jej projektantach oraz osobach mających na przestrzeni lat wpływ na kształt przestrzenny miasta dostępna ze strony www.architektura.warszawa.sarp.org.pl, wyposażona w narzędzia pozwalające na wielostronne sortowanie rekordów i generowanie zestawień.  Baza ta składa się z dwóch niezależnych ale połączonych ze sobą merytorycznie zbiorów informacji – informacji o projektantach i informacji o obiektach. Dane te nie tworzą zamkniętych zbiorów i w miarę uzyskiwanych informacji są stale uzupełniane.

Celem projektu jest:

Osiągnięcie tych celów było możliwe poprzez następujące działania:

Etap 1:

Etap 2

Etap 3

Etap 4

Realizacja projektu poprzez architektów-członków Oddziału Warszawskiego SARP, którego celem statutowym jest m.in.: dbałość o jakość architektury i środowiska - zbudowanego oraz naturalnego - pojmowanych jako interes publiczny, gwarantuje wysoką jakość merytoryczną dając jednocześnie gwarancją, że baza wiedzy będzie rzetelna i ciągle uzupełniana o nowe dane.

W realizacji projektu OW SARP chce współpracować z przedstawicielami zarówno władz samorządowych, jak i administracji rządowej – w szczególności z działami odpowiedzialnymi za promocję miasta i regionu, z Mazowiecką Okręgową Izbą Architektów, Okręgową Izbą Urbanistów z siedzibą w Warszawie oraz innymi organizacjami oraz przede wszystkim  osobami zajmującymi się szeroko pojętym dziedzictwem kulturowym Warszawy i regionu, entuzjastami architektury.

Kontakt

Oddział Warszawski SARP, Warszawa, Foksal 2
warszawa@sarp.org.pl

Agnieszka Tratkiewicz-Nawrocka, architekt SARP
Pełnomocnik Zarządu OW SARP ds. projektu
kanon@sarp.org.pl

Maria Sołtys, architekt SARP
Przedstawiciel Komisji ds. Ochrony Dziedzictwa Warszawskiej Architektury i Urbanistyki XX w.
maria.soltys@sarp.org.pl

Zgłoś błąd

Zgłoś błąd

Pola oznaczone * są obowiązkowe.Podaj wynik (cyfra lub słownie) prostego działania matematycznego: dwa plus dwa to...