home
AktualnościProjektanciObiektyWyszukiwanie zaawansowaneO nasFAQKontakt
SARP Oddział Warszawa

Polecamy

W trakcie aktualizacji

Wydarzenia

W trakcie aktualizacji

Logowanie

Twój adres e-mail:

Hasło:

Newsletter

W trakcie budowy

Dołącz do nas na facebooku

Szlachetna Paczka

Wyszukaj w serwisie
Data dodania: 14.12.2011 | Aktualizacja: 25.08.2014, 18:35:26

Zbigniew Dmochowski

Ur.: 23.10.1906 r., Warszawa
Zm.: 01.03.1982 r., Warszawa

Edukacja:

  • Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej, arch. (1938)
    Data ukończenia WA PW wymaga weryfikacji. Niektóre źródła podają rok 1932.

Dodatkowe informacje:

Aktywna praca w Zakładzie Architektury Polskiej Wydziału Architektury PW w zakresie inwentaryzacji (m.in. architektura wsi na Polesiu).

Po udziale w Kampanii Wrześniowej w 1939 przedostał się do Wielkiej Brytanii, gdzie służył w Polskiej Brygadzie Spadochronowej (1941-1942).

Zwolniony z wojska w rezultacie odniesionej kontuzji, oddelegowany został jako wykładowca do Polskiej Szkoły Architektury przy Uniwersytecie Liverpoolu, gdzie uczył – podobnie jak po przeniesieniu tej szkoły do Polish University College w Londynie – historii architektury polskiej (1942-1953). Istotnym jego dorobkiem w tym zakresie – niezależnie od dydaktyki – było wydanie w języku angielskim oraz polskim „Historii Architektury Polskiej” (1956), właściwie jedynej takiej książki prezentującej rozwój architektury Polski w jej międzywojennych granicach. Po krótkiej pracy w dziale architektury historycznej LCC (1954-1958) udał się do Nigerii zainteresowany bogactwem architektury ludowej tego kraju, gdzie przeprowadził wielką akcję jej inwentaryzacji oraz doprowadził do powstania skansenu tej architektury w Kano. W roku 1965 wrócił do kraju podejmując pracę na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej, gdzie  opracowywał zebrane w Afryce materiały.

Już po jego śmierci wydawnictwo Ethnographica w Londynie razem z nigeryjskim National Commission for Museums and Monuments w Lagos wydało w 3 tomach monumentalne dzieło Z. R. Dmochowskiego p.t. „An Introduction to Nigerian Traditional Architecture”. [TB]

Źródła informacji:

  • Warszawska Szkoła Architektury 1915-1965 - 50-lecie Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, 1967, Wydanie I
  • Barucki Tadeusz, Młodzi stuletni - Komunikat SARP, 2009 nr 3-4
Administrator dołożył wszelkich możliwych starań, aby prezentowane treści były prawdziwe i aktualne oraz nie naruszały praw osób trzecich, w tym praw autorskich, jednak nie może tego zagwarantować. Dlatego błędne informacje na stronie internetowej nie mogą być podstawą roszczeń. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości prosimy o kontakt na adres: kanon@sarp.org.pl
Udostępnij na:

DODAJ KOMENTARZ

Brak komentarzy.

Zgłoś błąd

Zgłoś błąd

Pola oznaczone * są obowiązkowe.Podaj wynik (cyfra lub słownie) prostego działania matematycznego: dwa plus dwa to...